Jdi na obsah Jdi na menu
 


Inteligence plemene

4. 5. 2007

Inteligence plemeneObrazek

Odedávna se vedou mezi majiteli psů spory o tom, čí pes a jaké plemeno je nejinteligentnější a tedy v jakémsi pomyslném měřítku nejlepší. Jak je na tom vizsla?

Ačkoli se to mnohdy nemusí majiteli zdát, je ve většině případů a situací vizsla pes vyrovnaný, velmi inteligentní, rychle chápavý a zkušenosti hovoří o tom, že i dobře učenlivý. Jsou však situace a období, kdy to nemusí být stoprocentně pravda. Je-li pes nevyběhaný, neunavený a navíc ještě neposlušné štěně, nemusí tato charakteristika vždy platit.

Nahlédneme-li do literatury, tak Stanley Coren ve své knize Inteligence psů z roku 1994 uvádí výsledky svého dlouholetého výzkumu na toto téma u více jak 70 nejběžnějších plemen světa. Na výzkumu se podíleli většinou kanadští a angličtí cvičitelé a rozhodčí, a výsledkem bylo posouzení a sestavení žebříčku pracovní a poslušnostní inteligence a schopností těchto nejběžnějších plemen psů. I zde však existují vyjímky a individuální odchylky, a tak nelze chápat sestavený žebříček jako dogma. Valná většina úspěchu psa závisí především na cvičiteli.

Maďarský ohař (vizsla) se v tomto hodnocení umístil na velice slušném 25. místě (ze 79), tedy ve II. kategorii z celkových šesti.

V I. kategorii (1.-10. místo) jsou nejlepší psi, pokud jde o poslušnost a pracovní inteligenci. Většina psů těchto plemen začne chápat jednoduchý povel po méně než 5 opakováních a pamatuje si nový cvik bez dalšího opakování. První povel plní v 95% nebo lépe. Reagují na povel sotva 1 s po tom, co byl vysloven, i když je jejich majitel vzdálen. Jsou to prostě nejinteligentnější plemena, která se dobře učí, i když mají nezkušeného nebo málo zkušeného cvičitele. Z loveckých plemen patří do této skupiny labradorský retrívr.

ObrazekV II. kategorii (11.-26. místo) jsou vynikající pracovní psi. Jednoduchý povel se naučí vykonávat již po 5 až 10 opakováních. Takový povel si pamatují výborně, ale vyžadují opakování. Na první povel reagují v 85% procentech a lépe. Složitější povely mohou někdy plnit pomaleji, je-li jejich majitel vzdálen. Pomalejší reakce se dá ale odstranit výcvikem. Přesto může každý tato plemena dobře cvičit, i když má méně trpělivosti a zkušeností. Z loveckých plemen sem patří flat coated retrívr, anglický špringlšpaněl, irský vodní španěl, anglický a americký kokršpaněl, německý krátkosrstý ohař, výmarský ohař a také maďarský ohař. U maďarského ohaře je obvyklé, že i nezkušený vůdce, který vede na zkouškách teprve svého prvního psa, pokud se včas a řádně připraví, bez zásadnějších problémů zvládne jak zkoušky vloh, tak i následně podzimní zkoušky.

Ostatní plemena psů se postupně umístila v dalších čtyřech kategoriích.

Zdroj: Maďarský ohař, Miloš a Dagmar Škrdlíkovi, 2000

Informace a fotografie poskytla CHS z Komáří hůrky.
Zdroj: http://new.psi-kocky.cz/psi/madarsky_kratkosrsty_ohar_inteligence_plemene